گیتار ۱ (شیوه اختصاصی)

آموزش تصویری گیتار – مقدماتی – دانلود رایگان

همرسانی کنید

گیتار ۱ (شیوه اختصاصی)

علیرضا اشرف‌پور
میان هزاران آموزش مختلف که برای ساز گیتار در جهان وجود دارد، تلاش کردیم تا آموزشی را برای این ساز فراهم کنیم که به ساده‌ترین شکل و بدون نیاز به دانش قبلی موسیقی، بسیار مدون و دقیق این ساز را به شما آموزش دهد.

درباره گیتار:

گیتار جزو خانواده ی سازهای زهی محسوب میشود. تولید صدا در این ساز حاصل ارتعاش سیم ها توسط ضربه ی انگشت یا پیک میباشد، بنابراین جزو گروه سازهایی است که در دسته بندی سازهای کوردوفون (cordophines) یا “زه صدا” قرار میگیرند. ساز گیتار که قدمت تاریخی زیادی از نظر ساختار، و همچنین تکنیک های نواختن دارد، همراه با پیشرفت های موسیقی در غرب، تحول و تکامل بی نظیری داشته است و به همین دلیل انواع و گونه های مختلفی از این ساز به وجود آمده که هرکدام امروزه نقش مهم و بسزایی در موسیقی جهان دارند.

گیتار

ساز گیتار به زبان انگلیسی guitar، به زبان آلمانی gitarre و به زبان فرانسوی guitare  خوانده میشود که همه ی آنها از کلمه ی اسپانیایی guitarra برگرفته شده اند. کلمه ی اسپانیایی guitarra نیز از کلمه ی عربی اندولسی قیثاره گرفته شده است که آن هم از کلمه ی لاتین cithara مشتق شده است و نسب آن به کلمه ی κιθάρα kithara به زبان یونان باستان میرسد. و البته بنظر میرسد این کلمه ی یونانی هم برگرفته از کلمه ی “سیه تار” یا “سه تار” در پارسی کهن میباشد.

گیتار از نوادگان ساز بربط که از زمان های بسیار قدیم در ایران نواخته میشده محسوب میشود. هنری جرج مایر که یک موسیقی شناس مطرح و همچنین از شرق شناسان بزرگ انگلیسی است در اینباره میگوید: “باربی توس همون بربط یا عود کهن در ایران میباشد و به این دلیل آن را بربط نامیدند که کاسه ی این ساز مانند سینه ی مرغابی میباشد. بر به معنای سینه و بط به معنای مرغابی.

تاریخچه گیتار

در قرن یازدهم میلادی پس از اشغال اسپانیا توسط اعراب، ساز العود به اروپای جنوبی برده شد (توسط شخصی به نام زریاب و شاگردانش به اندلس برده شد). این ساز در زبان انگلیسی با “ل” ابتدای کلمه و به صورت “لوت” تلفظ شد و مشتقات زیادی از آن به وجود آمد. عود را میتوان مهم ترین سازی تلقی کرد که شرق به غرب صادر کرده است.

پس از اینکه اعراب در سال 1492 خاک اسپانیا را ترک کردند، ساز گیتار یا همان عود آنچنان بین مردم اسپانیا و به ویژه جنوب اسپانیا محبوب شده بود که آن را ساز محلی خود تلقی میکردند، اندازه ی آن را کوچک نمودند و با اضافه کردن نقش و نقوشی به آن، نام آن را ویولا گذاشتند. این اطلاعات در مقاله ای با عنوان “پیدایش گیتار” توسط “اینگرید ذهبی” عنوان شده است.

در منابع دیگری در رابطه با تاریخچه ی گیتار، از جمله کتاب “گیتار کلاسیک از 1800 تا امروز” موریس سامرفیلد منبع و منشاء گیتار را چهارتار که یک ساز ایرانی بوده عنوان کرده است. در منبع دیگری، هنری جرج فایر مطرح میکند که چهارتار توسط شیخ حیدر، از موسسین سلسله ی صفوی که در سال 898 فوت کرده است اختراع شده است.

آیا گیتار ایرانیست؟

در دایره المعارف آمریکا چاپ پنجم نیز نوشته شده است: “گیتار در قرن دوازدهم از ایران و بوسیله ی اعراب به اسپانیا برده شد.” بسیاری از منابع دیگر هم بر ریشه و اصل ایرانی ساز گیتار اتفاق نظر دارند. در واقع وجود تار در نام گیتار میتواند نشان دهنده ی این باشد که این ساز از ایران برآمده است.

روایاتی نیز وجود دارد که گیتار از مصر آغاز شده است و عده ای دیگر معتقدند که برگرفته از سیتارای یونانی – آشوری میباشد و توسط رومیان به اسپانیا آورده شده.

پیش از ورود گیتار به اسپانیا، سبک فلامنکو در اسپانیا رواج داشت که با سازهایی مثل کاستانت، کاخون و رقص های فلامنکو از جمله بایلا و آواز فلامنکو یا کانته انجام میشد. زریاب پس از وارد کردن گیتار، شروع به آموزش آن در اسپانیا کرد.

خرید این دوره به صورت قانونی

دسته بندی سازهای کوردوفون – گیتار

همانطور که قبلا اشاره کردیم گیتار در دسته بندی سازهای کوردوفون قرار میگیرد. ریشه ی اصلی تمام سازهای کوردوفون یک ساز کمانی میباشد که فقط از یک سیم که به دوسر ساز متصل شده است و یک تقویت کننده ساخته شده بود. با کشیدن و رها کردن سیم صدای موسیقی تولید میشد و از طریق تقویت کننده به گوش شنونده میرسید.

به دلیل اینکه یک سیم تنها یک صدای واحد تولید میکند، برای ایجاد صداها و نت های مختلف ابتدا یک سیم و سپس چند سیم در ابعاد کوتاهتر به این ساز افزوده شد. افزایش تعداد سیم ها و اضافه کردن یک جعبه ی تشدید صوت، ساز جدیدی به نام چنگ کمانی یا harp arquee را بوجود آورد.

دیگر دوره های رایگان سایت خنیاگر در سایت Bestieideas

بعد از آن ساز دیگری ساخته شد که متشکل از تعدادی سیم با اندازه ی یکسان بود و با نام “لیر” شناخته میشد. لیر در یونان دو نوع داشت، با نام های لیرا و کیتارا، که بعدها کیتارار توسط رومی ها تغییر پیدا کرد و نام گیتار نیز از نام کیتارا گرفته شده است.

اولین بار سازهایی از جمله سیتارا، فیدیکولا و پاندورا توسط رومی ها نواخته شدند و پس از آن سازهای کوردوفن در کل اروپا مرسوم شدند. اولین گیتارهای واقعی در ابتدای دوره ی رنسانس ظاهر شدند و به دلیل ظاهر دایره ای شکل و بدنه ی باریکشان از دیگر سازها به راحتی قابل تشخیص بودند.

تعداد زیادی از سازهای کوردوفن به نام های ویهوئلا به اسپانیایی و ویولا به ایتالیایی در آن زمان نواخته میشدند و تعدادی از آنها با مضراب یا پیک، تعدادی با آرشه و تعدادی نیز با انگشت نواخته میشدند که به مرور زمان ویهوئلایی که با انگشت نواخته میشد تبدیل به نوعی گیتار شد.

در قرون 14 و 15 میلادی، گیتار و ویهوئلای انگشتی دچار دگرگونی های متعددی میشوند و قوس هایی در پهلوهای آنها ایجاد میشود و نهایتا در قرن 16ام این دو ساز شبیه به گیتار امروزی میشوند. این دو ساز در طول قرن شانزدهم در اروپا محبوبیت زیادی پیدا میکنند و مدل نواختن با انگشت آنقدر رواج می یابد که از نام ساز پسوند مربوط به انگشت را برمیدارند. بعد از این دوران بدنه ی گیتار کمی بزرگتر شد و حالت گردتری به خود گرفت.

شما میتوانید اموزش تصویری گیتار مقدماتی از سایت خنیارگر را به صورت رایگان از کانال تلگرام سایت Bestieideas دانلود کنید.

همرسانی کنید

22 دیدگاه دربارهٔ «آموزش تصویری گیتار – مقدماتی – دانلود رایگان»

 1. سلام از زحمات شما ممنونیم، لطفا خواهش می کنم آموزش کمانچه خنیاگر رو در همه سطوح منتشر شده هم اگر براتون امکانش فراهم هست بگذارید، رشته ما موسیقی هست. خیلی مهمه …. خیلی … ما چند نفر چشم انتظار این آموزش هستیم. ممنونیم … و منتظر لطف شما …

 2. سلام
  خسته نباشید خیلی ممنون از آموزش هایی که قرار میدید اگه براتون مقدوره آموزش تار هم قرار بدید ممنون

 3. سلام ادمین عزیز. لطفا آموزش تعمیرات برد الکترونیک
  مخصوصا ضبط و دزدگیر را قرار بدید مرسی از سایتتون

 4. سلام
  فک میکنم ایشون گیتار الکتریک آموزش میدن.
  لطفا آموزش گیتار کلاسیک هم بذارید که طرفدار بیشتری داره.
  ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.