Glasser's choice theory by William Glasser

دانلود رایگان کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر PDF| روانشناسی

همرسانی کنید

کتاب تئوری انتخاب ویلیام گلاسر برای چه کسانی مفید است؟

می‌توان گفت کتاب تئوری انتخاب ویلیام گلاسر برای همه‌ی افراد در هر شغل و مقام و شرایط اجتماعی مناسب، و حتی می‌توان گفت لازم و ضروری است. به خصوص اگر:

  • احساس می‌کنید در زندگی قربانی رابطه‌ای تحمیلی هستید.
  • از زندگی زناشویی یا رابطه‌تان با والدین خود احساس نارضایتی می‌کنید.
  • فکر می‌کنید زندگی هیچ‌گاه روی خوش به شما نشان نخواهد داد.
  • فکر می‌کنید سرنوشت بدی دارید.
  • هیچ‌گاه نمی‌توانید به آن‌چه دوست دارید، برسید.
  • هیچ‌چیز در دنیا برای‌تان جذابیت ندارد.
  • دوست دارید با عشق زندگی کنید و موفقیت‌های بیشتری به دست آورید.

کتاب تئوری انتخاب ویلیام گلاسر می‌تواند زندگی شما را متحول کند. ‌

پروسه‌ی درمان بر اساس تئوری انتخاب

روند واقعیت درمانی به گونه‌ای در جلسات مشاوره تنظیم می‌شود که بیمار به سمت برقراری دست کم یک رابطه‌ی رضایت‌بخش هدایت شود. او می‌آموزد چطور رفتار کند که نتایج مؤثرتری به بار آید. هرچه بیمار بیشتر بتواند با دیگران رابطه برقرار کند، به احتمال بیشتری خوشنودی را تجربه خواهد کرد.

تصمیم‌گیری، اساس تئوری انتخاب

تعداد بسیار کمی از افرادی که در زندگی خود احساس رضایت نمی‌کنند، می‌دانند که مشکل اصلی، نحوه‌ی تصمیم‌گیری آن‌ها است. این بیماران فقط می‌دانند که احساس عذاب و ناراحتی زیادی را تحمل می‌کنند.

واقعیت‌درمانگران معتقدند بیماران رفتارهای خود را به عنوان راهی برای حل کردن ناکامی‌شان از رابطه‌ای ناخوشایند یا فقدان رابطه انتخاب کرده‌اند.

ویلیام گلاسر در کتاب تئوری انتخاب  معتقد بود فقط در دو صورت می‌توان به بیمار برچسب تشخیصی زد. یکی برای مقاصد بیمه‌ای و دیگری در مواردی که منشاء اختلال، آسیب‌های جدی مغزی باشد؛ مانند آلزایمر، صرع و عفونت‌های مغزی، که در این موارد هم درمان کار متخصص اعصاب است نه روان‌پزشک. او با این که خود روان‌پزشک بود استفاده از دارو برای درمان نشانه‌های ناخشنودی را بی‌فایده می‌دانست و هیچ‌گاه برای هیچ بیماری دارو تجویز نمی‌‎کرد.

در واقعیت‌درمانی که بر اساس تئوری انتخاب بنیان‌گذاری شده است، به درمانجو آموزش داده می‌شود هنگام تعامل با افرادی که در زندگی به آن‌ها نیاز دارد، انتخاب‌های بهتری داشته باشد و مؤثرتر تصمیم‌گیری کند، چرا که نظریه انتخاب توضیح می‌دهد چطور رفتار کنیم که روابط بهتر شوند. آموزش نظریه انتخاب، بخش مهمی از واقعیت‌درمانی است.

یکی از نکات مهم در تئوری انتخاب ویلیام گلاسر، برقراری رابطه‌ی رضایت‌بخش درمانگر با درمانجو است. وقتی این رابطه برقرار شد، ادامه‌ی مسیر درمان به مهارت درمانگر به عنوان یک معلم بستگی دارد.

شما میتوانید کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر را از سایت BestieIdeas به صورت رایگان داونلود کنید.

داونلود: BestieIdeas.com-choice theory

همرسانی کنید

1 دیدگاه دربارهٔ «دانلود رایگان کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلاسر PDF| روانشناسی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.