ژان پل سارتر

نمایش نامه شیطان و خدا اثر ژان پل سارتر – دانلود رایگان PDF

همرسانی کنید

کتاب شیطان و خدا اثر ژان پل سارتر

 

موضوع این نمایشنامه سرگذشت مردیست که می‌خواهد آزادانه اول «بدی» را و سپس «خوبی» را تجربه کند. پس نخست شیطان و سپس خدا را سرمشق خود قرار می‌دهد.

اما بیهودگی این انتخاب را درمییابد؛ زیرا کاری عبث است که در انزواء و به دور از جامعه صورت می‌گیرد. صحنه وقایع در آلمان دوره رنسانس میابشد در آن زمان که زمین‌داران با زمین‌داران و روستائیان با زمین‌داران می‌جنگند.

گوتس، سردار جنگ، که فرزند حرام‌زاده مادری از طبقه اشراف و پدری از طبقه دهقان است، نخست تصمیم گرفته است که بدی کند؛ دست به غارت می‌زند و می‌جنگد و به یارانش خیانت می‌کند؛ ولی سرانجام بدی به نظرش یکنواخت می‌آید و از اینکه همواره باید رذالتهای تازه‌ای ابداع کند خسته می‌شود.

در رویارویی با کشیشی که هاینریش نام داشت تصمیم می‌گیرد که از این پس خوبی کند و مرد مقدسی شود. اما انگیزه او عشق به بشر نمی‌باشد، بلکه میل رسیدن به جایگاه است.

بخشی از این کتاب:


– گوتز : تو زیبائی و زیبائی هدیهٔ شیطان است.
+ هیلدا : مطمئنی؟
-گوتز : من دیگر از هیچ‌چیز مطمئن نیستم. اگر هوس‌هایم را اقناع کنم مرتکبِ گناه می‌شوم ولی خودم را از چنگِ آنها خلاص می‌کنم؛ اگر نخواهم آنها را راضی بکنم روحم را فاسد می‌کنند … شب نزدیک می‌شود : در هوای گرگ و میش باید چشم‌های تیزبین داشت تا خدا را از شیطان تشخیص داد. زیرِ چشمِ خدا با تو همخوابگی کنم؟ نه، من از جماعِ حضوری خوشم نمی‌آید، اگر جائی یک شبِ تاریکِ ظلمانی سراغ داشتیم که می‌توانستیم خودمان را از چشم او مخفی کنیم …
+ هیلدا : عشق همین شب ظلمانی است. آدم‌هائی که همدیگر را دوست دارند، خدا آنها را نمی‌بیند.

ژان پل سارتر/ شیطان و خدا

شما میتوانید کتاب الکترونیکی PDF شیطان و خدا اثر ژان پل سارتر رو به صورت رایگان از سایت Bestieideas دانلود کنید.

Bestieideas.com-shaitan-v-khoda دانلود

همرسانی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.