مودراها چه هستند و چه کاربردی دارند؟

کتاب پی دی اف و کامل درباره مودرا چیست – دانلود رایگان

همرسانی کنید

مودرا چیست؟ – مودرا به حالت و حرکات انگشتان دست گفته می شود که به منظور رسیدن به هدف خاصی شکل می گیرند؛ با حالات و معانی مختلف. مودراها قسمت هایی از مغز و یا روان را مخاطب قرار می دهند و تأثیر مناسب خودشان را به جای می گذارند. آن ها بر سطح بدن هم تأثیر دارند. میتوان با خم کردن، روی هم قرار دادن، کشیدن یا تماس انگشتانمان با یکدیگر بدن و ذهنمان را مخاطب قرار داده و نتیجه مورد نظر را ببینیم.

هر مودرایی در نهایت، ارتباط خاصی با شعور کیهانی (که همیشه باید آن را خدا نامید) برقرار می کند. مشهورترین مودرای یوگا، چین-مودرا، به طور خاص نماد مودراها است. (مودرایی که معمولاً برای انجام مراقبه ها از  آن استفاده می کنیم). انگشت شست نماد شعور کیهانی (الهی) و انگشت نشانه نماد هشیاری فردی است.

نکته جالب این که این دو انگشت بر اساس تعالیم پنج عنصر چینی به عنصر فلز تعلق دارند و فلز ماده ای است که بهترین هدایت کننده انرژی است. بر اساس این تعالیم، عنصر فلز ارتباط با کیهان را برقرار می سازد.  در این عنصر الهام و درک مستقیم و شهود قرار گرفته اند. انگشن نشانه مسئول الهام (انرژی برونی) و شست مسئول شهود و درک مستقیم (انرژی درونی) است.

مودرا چیست؟

مودرا چیست – اغلب بیماری ها، چه بیماری های بدنی و چه بیماری های ذهنی – روانی از فقدان آرامش درونی و بیرونی یا تنش بیش از حد یا غصه زیاد ناشی می شوند. انجام مودرا یکی از راه های مفید برای این دردهاست. زیرا مودرا به وسیله ای نیاز ندارد و تقریباً همیشه و همه جا می توان مودراها را تمرین کرد.

با وجود ناآرامی هایی که اغلب اوقات در زندگی ما وجود دارد، همیشه به زمانی برای آرامش و استراحت نیاز داریم. زمان استراحت ما اغلب زمان انتظار است. ما این اوقات را چگونه می گذرانیم؟ هنگامی که دراتومبیل  در ترافیک گیر افتادیم، وقتی در برابر رایانه شخصی مان شستی ها را فشار می دهیم، وقتی در رستورانی منتظر کسی هستیم، و … چه حالی داریم؟

این وقت ها می تواند زمانی باشد برای بازسازی و در خود فرو رفتن.

بهترین تجربه هایی که در زمینه رسیدن به آرامش درونی می توان کسب کرد انجام مودراها به همراه تمرینات تنفسی، تجسم ها و جملات تأکیدی می باشد.

چگونه باید مودراها را انجام داد؟

انگشتان خود مطابق عکس بالا قرار دهید. فشار انگشتان باید بسیار سبک و خفیف و دست ها به حالت انبساط و بدون کشش باشند. انجام برخی از مودراها به آسانی ممکن نیست، چون ممکن است دست ها لیز بخورند و یا زود خسته شوند. انعطاف دست ها ارتباط مستقیمی با انعطاف تمام بدن دارد. اگر قسمت خاصی از بدن دچار گرفتگی و کشش باشد، خود را در منطقه مربوطه دست نشان می دهد.

سعی کنید در ابتدا مودرای مورد نظر را فقط با یک دست اجرا کنید. هرگاه انگشتانی که باید صاف و کشیده باشند، خودبخود خم شدند، به آسانی آن ها را روی ران پایتان یا سطح دیگری فشار دهید. به تدریج با گذشت زمان، گرفتگی های موجود در انگشتان و در نتیجه در دست از بین می روند و به همین ترتیب تنش در قسمت مربوطه بدن هم رفع می شود.

مودراها را تا حد ممکن خوب و درست انجام دهید. تأثیر آن در هر حال ظاهر می شود. ممکن است در ابتدا مقداری نیرو صرف انجام مودرا کنید تا انگشتان را در حالت کشیده نگه دارید. هنگامی که انگشتانتان خسته شدند، مودراها را رها کنید. پس از مدتی خود را پرجنب و جوش تر، شاداب تر و حتی گاه جوان تر احساس می کنید.

مودرا چه کاربردی در زندگی ما دارد ؟

هر مودرایی یک حالت مقدس است و نباید فقط یک ژست سودمند در نظر گرفته شود. مودراها را می توان در حالت نشسته، خوابیده، ایستاده و در حال راه رفتن اجرا کرد. مراقب باشد وضعیت بدنتان قرینه و متمرکز و تا حد ممکن شُل و منبسط باشد. اگر روی صندلی نشسته اید، باید پشتتان کاملاً صاف باشد و پاهایتان به خوبی روی زمین قرار بگیرند.

اگر دراز کشیده اید، باید به پشت و به حالت طاقباز قرار بگیرید. برای حفظ حالت طاقباز به مدت طولانی، برای راحتی وضعیت گردن یک بالش کوچک در پس سرتان بگذارید یا برای راحتی پشت، یک بالش کوچک زیر قوس زانو یا ران بگذارید. آنچه مهم است، این که کاملاً شُل و منبسط باشید، زیرا هر تنشی مانع جریان انرژی دروین می شود و ما می خواهیم به وسیله انجام مودراها چیز جدیدی را به جریان بیندازیم.

منبع متن: ریلکس سام وان

شما میتوانید کتاب کامل مودرا چیست و چگونه مودرا ها را اجرا کنیم را به صورت رایگان از سایت Bestieideas دانلود کنید.

دانلود رایگان پی دی اف کتاب مودراها

همرسانی کنید

3 دیدگاه دربارهٔ «کتاب پی دی اف و کامل درباره مودرا چیست – دانلود رایگان»

  1. سلام وقتتون بخیر
    خواستم بابت تک تک زحماتتون و اینکه بی منت توی این شرایط دارید چنین دوره ها و کتاب‌هایی رو به صورت رایگان میذارید تشکر کنم و خدا قوت بگم
    فول آرشیو رادیو مثبت رو توی کانال که چهار قسمت هست رو من برای دانلودش اقدام کردم ولی فقط پارت آخر که چهارصد مگا بود رو تونست دانلود کنه، میشه راهنماییم کنید که مشکل از کجاست، چون من خیلی فایل و دوره از توی کانال دانلود کردم و هیچکدوم مشکلی نداشت
    بازم ممنونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.