جیمزای. رابینسون ، دارون عجم اوغلو

چرا ملت ها شکست می خورند – دانلود رایگان کتاب صوتی

همرسانی کنید

کتاب صوتی چرا ملت ها شکست می خورند ، نوشته «دارون عجم اوغلو و جیمز ای. رابینسون» است. این کتاب در سال 2012 به چاپ رسید.

کتاب صوتی چرا ملت ‌ها شکست می‌خورند ، یک کتاب تخصصی اقتصادی-سیاسی نیست. بلکه برای تمام مردم جوامع مختلف نوشته است و سعی دارد سوالات و ابهاماتی که تمامی مردم در مورد مسائل اقتصادی و سیاسی دارند را پاسخ‌گو باشد.

در یادداشت پشت جلد کتاب نوشته‌ شده است:

چرا ملت ‌ها شکست می‌خورند؟ آیا این امر ناشی از فرهنگ، آب‌وهوا یا جغرافیاست؟ جهل و غفلت از سیاست‌های صحیح علت ناکامی‌ها است؟ مطلقا خیر.

هیچ‌یک از این عوامل قطعی یا مختوم نیستند. از این‌که بگذریم، چگونه توضیح دهیم که چرا بوتسوانا تبدیل به یکی از کشورهایی شده است که سریع‌ترین رشدها را در جهان دارند، درحالی‌که سایر کشورهای آفریقایی همچون زیمبابوه و کنگو در ورطه فقر و خشونت گرفتارشده‌اند؟

پیش‌درآمد کتاب صوتی چرا ملت‌ها شکست می ‌خورند:

نویسندگان این کتاب، سیاست‌های مرسوم اقتصاد کلان را از هر نوع که باشد موضوعی ثانوی و موضوع اصلی توسعه را رابطه دولت با ملت می‌دانند. این گزاره محصول تجارت پرهزینه کشورهای مختلف جهان در طول تاریخ است.

در طول چند دهه گذشته مکاتب اقتصادی، سیاست‌های مختلفی را برای دستیابی به توسعه اقتصادی پیشنهاد کرده‌اند. ابتدا تصور می‌شد می‌توان با انجام سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی، تاسیس شرکت‌های دولتی، سرمایه‌گذاری در امور بهداشت و آموزش عمومی و سپس در دهه 1980 با حذف مداخله دولت در اقتصاد به عملکرد مناسب اقتصادی دست‌یافت.

اما امروز می‌دانیم این سیاست‌ها کمتر به نتایج مطلوب منتج شده‌اند. این نکته را نویسندگان کتاب این‌گونه بیان می‌کنند:
سازمان‌های بین‌المللی همچون صندوق بین‌المللی پول اغلب توسعه ضعیف را معلول نهادها و سیاست‌های اقتصادی نامطلوب تشخیص می‌دهند و سپس فهرستی از اصطلاحات را پیشنهاد می‌کنند که این سازمان‌های بین‌المللی تلاش دارند کشورهای فقیر را به اتخاذ آن‌ها راغب سازند.

اجماع واشنگتن شامل چنین فهرستی است. این اصطلاحات بر موارد محسوسی چون ثبات در سطح کلان اقتصادی و اهداف ظاهرا جذاب در اقتصاد کلان، ازجمله کاهش اندازه دولت، نرخ‌های ارز شناور و آزادسازی حساب سرمایه متمرکز است.

آن‌ها بعضی اهداف اقتصاد خرد را نیز همچون خصوصی‌سازی و ارتقا کارایی در ارائه خدمات عمومی مورد تاکید قرار می‌دهند و چه‌ بسا پیشنهاد‌هایی در مورد نحوه بهبود عملکرد خود دولت با تاکید بر شاخصه‌های پاد فساد داشته باشند.

افتخارات کتاب صوتی چرا ملت ‌ها شکست می ‌خورند:

کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند، از زمان انتشار خود تا به اکنون توانسته است نظر و تایید 6 اقتصاددان دنیا که هرکدام مفتخر به دریافت جایزه نوبل شده‌اند را جلب کند.

خرید این کتاب به صورت قانونی

نام آن‌ها به‌اختصار در زیر بیان می‌شود:

 • (۱) کنت جی.ارو- نوبل سال1972
 • (۲) رابرت سولو-نوبل سال1987
 • (۳) بکر-نوبل سال 1992
 • (۴) میشل اسپنس –نوبل سال 2001
 • (۵) جورج آکرلوف-نوبل سال 2001
 • (۶) پیتردیاموند-نوبل سال 2010

خلاصه‌ای از کتاب چرا ملت ‌ها شکست می‌ خورند:

کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند شامل 15 فصل است که به ترتیب نام آن‌ها در زیر درج‌ شده است:

فصل اول: خیلی نزدیک، خیلی متفاوت
فصل دوم: نظریه‌هایی که جواب نمی‌دهد
فصل سوم: تولید فقر و غنا
فصل چهارم: تفاوت‌های کوچک و برهه‌های سرنوشت‌ساز
فصل پنجم: رشد تحت سلطه نهادهای استعماری
فصل ششم: جدایی
فصل هفتم: نقطه عطف
فصل هشتم: موانع توسعه
فصل نهم: توسعه معکوس
فصل دهم: پراکندگی رفاه
فصل یازدهم: چرخه تکاملی
فصل دوازدهم: چرخه شوم
فصل سیزدهم: امروزه چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟
فصل چهاردهم: درهم شکستن قالب
فصل پانزدهم: فقر و غنا

کتاب صوتی چرا ملت ‌ها شکست می‌خورند سعی ندارد پیچیده سخن بگوید یا مخاطب را به دو دسته خاص و عام تقسیم کند، بلکه برعکس او تمامی مردم جهان را مخاطب خود قرار می‌دهد و سعی به روشن کردن نقاط کور و باز کردن راه برای پیشرفت اقتصاد و سیاست جوامع دارد.

جیمزای. رابینسون ، دارون عجم اوغلو
کتاب صوتی چرا ملت ها شکست می خورند

ازنظر نویسندگان کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند، جوامع به دودسته تقسیم می‌شوند:

 •  جوامعی که مردم و دولت در آن با یکدیگر مشارکت دارند.
 • جوامعی که تمامی اختیارات در دست دولت است.

در این کتاب یک نکته کلیدی و جالب نظر تمامی مخاطبان را به خود جلب می‌کند. برخلاف تمامی ما که فکر می‌کنیم اگر کشوری از منابع طبیعی خوبی بهره‌مند باشد پس دارای تکامل است و ریشه‌های اقتصادی مستحکمی دارد، این کتاب عکس این فرضیه را برای مخاطب اثبات می‌کند.

در این کتاب می‌شنویم که علت اصلی تکامل و داشتن یک اقتصاد پویا فقط و فقط ملت است.
پشتوانه محکم تمامی نظریاتی که رابینسون و دارون در این کتاب صوتی بیان نموده‌اند اتفاقات گذشته و تحقیقاتی است که هردو آن‌ها در مدت‌زمان 15سال انجام داده‌اند.

به گفته این دو نویسنده سیاست برگرفته از اتفاقاتی است که درگذشته برای هر ملت رخ می‌دهد و همین سیاست‌ها سبب رشد و یا به زمین خوردن برخی جوامع امروزی می‌شود. در کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند قدرت مردم را این‌گونه توصیف می‌شود:

مردم از امکاناتی که دولت برخوردار است بی‌بهره می‌مانند اما از شرایط راضی هستند، تا زمانی که قانون مردم‌سالاری در آن کشور رایج باشد. زمانی که مردم احساس کنند در قبال خدماتی که دولت دریافت می‌کند هیچ‌گونه ساز و کاری اتفاق نمی‌افتد به‌راحتی دولت را برکنار کرده و دولتی دیگر را روی کار می‌آورند.

در این کتاب نویسندگان یک اقتصاد کارا را در رابطه متقابل با یک سیاست کارا می‌دانند. ازنظر این دو اقتصاددان، پخش قدرت و سرمایه سبب اصلی استقلال، و رسیدن به نقطه آسایش مردم و اقشار خاص جامعه می‌شود
اینک آشنا شویم با دو نویسنده مشهور کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند.

درباره دارون عجم او غلو:

دارون عجم اوغلو در 3سپتامبر سال 1967در ارمنستان (ترکیه) چشم به جهان گشود. وی اکنون به ‌عنوان یکی از اقتصاد دانان بزرگ ایالات‌متحده آمریکا به شمار می‌رود. دارون تحصیلات مقدماتی خود را در مدرسه اقتصاد لندن گذراند و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه یورک و پی اچ‌دی خود را از مدرسه اقتصاد لندن دریافت کرد.

دارون در یک خانواده کاملا تحصیل‌کرده پرورش یافت. پدر او (کورک) یک وکیل و مدرس دانشگاه و مادرش (ایرما) مدیر و معلم مدرسه‌ای در ارمنستان بوده است.

جوایزی که دارون دریافت کرده است:

 1.  مدال جان بیتز کلارک در سال 2005
 2.  جایزه پلاین نمرز درسال 2012
 3.  جایزه جان فن نویمان در سال 2007
 4.  جایزه فرهنگ و هنرهای ریاست جمهوری ترکیه در سال 2013

درباره جیمز ای.رابینسون:

جیمز آلن رابینسون در سال 1960 در بریتانیا به دنیا آمد. رابینسون تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه ووریک وییل به پایان رساند و در سال 2004 استاد دانشگاه هاروارد شد. وی همچنین در سال 2015 در دانشگاه کالیفرنیا و برکلی استاد دانشگاه بوده است.

جیمز نیز مانند دارون ازجمله اقتصاددانان مشهور ایالات‌متحده آمریکا به شمار می‌رود.

دانلود کتاب صوتی چرا ملت ها شکست میخورند:

شما میتوانید کتاب صوتی چرا ملت ها شکست می خورند را به صورت رایگان از سایت Bestieideas به صورت رایگان دانلود کنید.

دانلود رایگان کتاب صوتی چرا ملت ها شکست می خورند کلیک کنید.

همرسانی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.